E-kitap ve yeni yayıncılık üzerine notlar

20120430-230013.jpg

Tablet bilgisayarlar giderek yaygınlaşıyor. Gartner’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir basın açıklamasına göre 2012 yılında global piyasalarda beklenen tablet satış sayısı tam 118.9 milyon. 2011 yılında bu rakam sadece 60 milyondu. Yani bu yıl bir önceki yıla göre %98’lik bir artış sözkonusu. Forrester Research’ün yaptığı araştırmaya göre ise 2016 yılında dünya üzerinde tam 760 milyon tablet bilgisayar olacak.

Bu demektir ki tabletler sadece teknoloji meraklılarının kullandığı ‘özel aygıtlar’ olmaktan çıkıp daha geniş kitlelerin kullandığı ‘standart aygıtlar’ haline geliyor.

Bu istatistiki girişi yaptıktan sonra geçtiğimiz günlerde dikkatimi çeken bir konuyu paylaşmak istiyorum.

Amazon’un Kindle marka tabletlerinin ilginç bir özelliği var. Kindle kullanıcıları, cihazlarında okudukları e-kitaplarda ilgilerini çeken bölümlerin altını -sanki bir kağıt kitap gibi- çizebiliyorlar. Bireysel anlamda basit bir özellik, ama Amazon bununla kalmıyor. Milyonlarca Kindle okuycusunun altını çizdiği bölümler Amazon tarafından inceleniyor ve Most Highlighted Passages of All Time (Tüm zamanların en çok altı çizilen pasajları) başlığıyla ay sonunda bir istatistik yayınlanıyor. Bu ayın en çok altı çizilen bölümlerin 10’undan 8’i Suzanne Collins’in ‘Açlık Oyunları’ kitap serisindenmiş. Belli ki Kindle okuyucuları bu seriyi çok sevmişler…

Buradaki ilginç nokta bilmem dikkatinizi çekti mi? Amazon milyonlarca e-kitap okuyucusunun okuma alışkanlıklarını tek bir merkezden gözlemleyebiliyor… Hayır! buradan George Orwell’in 1984’ünü anımsatacak kehanetlerde bulunmayacağım ama bu yayıncılık sektörünü yeniden şekillendirebilecek bir gelişme.

Satın aldığınız bir kitabı bitirdiniz mi? Kitabı okuma süreniz neydi? Bitirmediyseniz hangi sayfaya kadar okudunuz? Kitapta en çok hangi bölümler ilginizi çekti? Kitabı sevdiniz mi?… gibi soruların cevaplarını bulmak böylece mümkün hale geliyor. Kağıda basılı kitaplar için cevaplarını kolay kolay bulamayacağınız sorular bunlar…

Peki birazcık hayal gücümüzü çalıştırsak ve e-kitaplarda neler yapılabilir bir de onu düşünsek?

Mesela okuyucular kitap sayfaları üzerinde yorum yapabilseler ve diğer tüm okuyucuların yorumlarını görebilseler? Gelen yorumlara bakan yazar kitabını tıpkı bir iPhone uygulaması gibi belirli periyodlarda güncelleyebilse? Okuyucular da güncellendikçe kitabın yeni versiyonunu indirseler.

Veya belirli bir konu ile ilgili kitaplar dijital ortamda birbirine bağlansa ve karşılaştırmalı okuma yapmak mümkün olsa? Eminim ki akademisyenler bu fikre bayılırdı…

Tablet teknolojilerin yaygınlaşmasıyla okuma biçimlerimiz de yeni bir şekil alacak diye düşünüyorum. Bir noktadan sonra yayıncılar sadece kitap basan değil, içerik geliştiren kurumlara dönüşeceklerdir. Ürettikleri içerik ise farklı cihazlarda okunabilir formatta olmak zorunda.

E-kitap sektörü ile  detaylı olarak ilgilenenler PWC’nin Turning The Page: The Future of eBooks adlı raporuna göz atabilirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s